اخبار

(1401/10/03) مربیان مهارتی در مدرسه کارآفرینی پروژه بین المللی بازآفرینی شهری اتحادیه اروپا «URBINAT» جوانان ماهر تربیت خواهند کرد

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان؛ در جلسه برگزار شده به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان، مربیان آموزش فنی و حرفه ای استان  بعنوان سفیران مهارتی جهت توانمندسازی و افزایش مهارت نیروی جوانان جویای کار انتخاب شدند.

طرح بازآفرینی شهری به نام horizon ۲۰۲۰، بزرگترین برنامه تحقیقات و نوآوری چندملیتی در جهان، زیر نظر اتحادیه اروپا می باشد که از سال ۲۰۱۴ با هدف بکارگیری ایده های ناب فناوری، از آزمایشگاه به بازار ارائه شده است و اکنون بیش از هفت هزار طرح پژوهشی را از ۱۵۲ کشور جهان تحت پوشش دارد. یکی از طرح های تعریف شده در راستای برنامه چشم انداز ۲۰۲۰ اتحادیه اروپا، بازآفرینی شهری مبتنی بر راه حل های طبیعت بنیان با عنوان “URBINAT” (اربینت) است. این طرح بر بازآفرینی مناطق و محله های محروم در شهرها با اتصال به محله های توسعه یافته تر، از طریق راه حل های طبیعت بنیان و در مشارکت با شهروندان متمرکز است.

این پروژه اربینت در سال ۲۰۱۸ توسط اتحادیه اروپا در هفت کشور و شهر اروپایی تعریف و مدیریت آن به کشور پرتغال واگذار شده  و چهار کشور اروپایی دیگر نیز به عنوان اعضای بدون مسئولیت، در این طرح مشارکت دارند. همچنین پنج کشور غیراروپایی از جمله ایران موفق به مشارکت در این تجربه بین المللی شده اند، که خرم آباد با توجه به ظرفیت های طبیعی و نهادی در بکارگیری راه حل های طبیعت بنیان، به عنوان شهر پایلوت(نمونه) از ایران انتخاب شد.

محله قدیم خرم آباد (پشت بازار) نیز با توجه به بافت ارزشمند تاریخی، قابلیت مطرح شدن در سطح بین المللی و اهمیت حفظ آن با راه حل های طبیعت بنیان، به عنوان محله منتخب مرکز لرستان انتحاب شده است.

این رویداد بزرگ در خرم آباد از ۲۹ مهرماه سال 1398 به مدت چهار روز با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا و اجرای برنامه های جانبی و زیر نظر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان و شهرداری خرم آباد به عنوان متولیان این طرح،  آغاز شده است و در حال حاضر فاز مطالعاتی آن به پایان رسیده است و راه حل های طبیعت بنیان با مشارکت مردم محلی انتخاب شده است.

یکی از طرح های پیشنهادی در پایان فاز شناختی محلی، «ایجاد مدرسه کارآفرینی با هدف توانمندسازی و افزایش مهارت های مورد نیاز بازار کار در جوانان جویای کار» می باشد.

در جلسه ای که به میزبانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی لرستان در راستای «امکان سنجی ایجاد مدرسه کارآفرینی در محله پشت بازار» با حضور، نائب رئیس اتاق و مدیران کل آموزش فنی و حرفه ای، آموزش و پرورش، راه و شهرسازی، دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری لرستان و شهردار خرم آباد، برگزار شد، مقرر گردید:

اعتبارت لازم، تجهیزات، فضای مناسب آموزشی با همکاری دستگاه های زیر مجموعه و مربیان مهارتی جهت آموزش و تربیت نیروی ماهر با رویکرد آموزش های بازار محور از اداره کل آموزش فنی و حرفه ای لرستان تامین گردد.

گزارش می افزاید؛ با توجه به اینکه یکی از معضلات بیکاری بالاخص در محلات کمتر برخوردار عدم مهارت کافی در بین جویندگان کار است، احداث و راه اندازی این مدرسه می تواند با ارائه آموزش های مهارتی مورد نیاز بازار کسب و کار، بستری مناسب برای ایجاد انگیزه، خودباوری، توانمندی و امیدآفرینی در بین نسل جوان فراهم نماید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content