اخبار ملیاخبار

(1401/09/13)کسب آموزش های مهارتی، اثبات شعار «معلولیت، محدودیت نیست»

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از کسب آموزش های مهارتی توسط 3 هزار و 518 نفر از معلولان در هشت ماه نخست سال جاری خبر داد و کسب آموزش های مهارتی را اثبات شعار «معلولیت، محدودیت نیست» برشمرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا» با اشاره به تدوین  107 عنوان استاندارد آموزشی ویژه افراد دارای معلولیت، اظهار داشت: آماده سازی 10 عنوان محتوای الکترونیکی به منظور اجرای آموزش تلفیقی درخصوص “مهارت آموزی الکترونیکی ویژه افراد دارای معلولیت”، تهیه و تدوین استاندارد سالمندیاری و مراقبت جسمی از سالمند با اولویت سالمندان معلول؛ برنامه ریزی و اجرای دوره آموزشی “روش های نوین آموزش برای افراد با نیازهای ویژه” توسط مرکز ملی تربیت مربی برای تمامی مربیان دارای کارآموز معلول در سراسر کشور و … از جمله اقدامات این سازمان در این حوزه بوده است.

وی با بیان اینکه تعهد این سازمان، ارائه آموزش های مهارتی به 4 هزار و 351 نفر در سال 1401 می باشد، افزود: از ابتدای سال تاکنون 535 دوره آموزشی برای افراد دارای معلولیت برگزار شده است.

معاون وزیر کار، تدوین طرح های: “مناسب سازی تجهیزات آموزشی کارگاه ها جهت استفاده‌ معلولان برای 300 کارگاه” و “آموزش تلفیقی مهارت آموزی و کارآفرینی برای توانمندسازی اقتصادی اقشار آسیب پذیر و آسیب دیده اجتماعی”  و ارسال به سازمان برنامه و بودجه کشور جهت پیش بینی اعتبار در لایحه بودجه سال 1402 و … را از برنامه های آتی این سازمان عنوان کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از راه اندازی 15 کارگاه آموزشی برای افراد دارای معلولیت و یک مرکز آموزش الکترونیکی ویژه نابینایان و کم بینایان در شهر مشهد خبر داد و بیان داشت: اعتقاد این سازمان بر این است که افراد دارای معلولیت از هوش و ذکاوت بسیار بالایی برخوردارند و به عنوان «سفیران مهارتی» الگویی برای سایر  افراد محسوب می شوند؛ زیرا با غلبه بر محدودیت‌هایی خود، بسیار کارآمد ظاهر می شوند و یک فرد بسیار مفید و موثر برای جامعه می باشند.

وی با بیان اینکه معلولیت در لغت معنای نقص می دهد، ولی بسیاری از افرادی که دچار معلولیت هستند و نشان داده اند که معلولیت نه تنها یک نقص نیست، بلکه می تواند زمینه ساز موفقیت های بزرگی شود. خاطرنشان ساخت: امیرحسین آقاجری، دانشجوی رشته‌ی مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نخبگان مهارتی کشورمان می باشد که موفق به کسب مدال طلای نوزدهمین دوره مسابقات ملی مهارت در سال 1400، مقام چهارم جهان و مدالیون برتری رشته توسعه نرم افزارهای موبایل در مسابقات جهانی مهارت 2022 کره جنوبی و منتخب اردوهای آماده سازی مسابقات جهانی مهارت شده است.

حسینی نیا، مشکل بیکاری برای افراد دارای معلولیت در جامعه به دلیل شرایط خاص این گروه از سایر اقشار بیشتر خواند و افزود: فقدان مهارت های مورد نیاز بازار کار، نقش به سزایی در این زمینه ایفا می کند و در حقیقت کسب مهارت های متناسب با شرایط این عزیزان در ایجاد و پایداری اشتغال حائز اهمیت است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در پایان تصریح کرد: با هدف هم افزایی ظرفیت و توان دستگاه ها و متولیان این قشر از جامعه و ساماندهی مباحث مرتبط با آموزش های فنی و حرفه ای و براساس تکالیف معین در ماده 14 قانون حمایت از معلولین، نظام نامه آموزش های مهارتی افراد دارای معلولیت و ویژگی خاص تدوین و کمیته‌های متعددی در سطح ملی و ستاد با دستگاه‌های مختلف اجرایی تشکیل شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content