اخبار ملیاخبار

(1401/08/25)مرتضوی در نشست ستاد ساماندهی مشاغل خانگی تأکید کرد: لزوم تسریع در صدور مجوزهای کسب‌و‌کارهای خانگی/ رفع موانع توسعه اشتغال راهبرد اصلی وزارت کار است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر لزوم تسریع در صدور مجوزهای کسب‌و‌کارهای خانگی تأکید کرد و گفت: تولیدات باکیفیت در این حوزه می‌تواند با تسهیل‌گری جنبه صادراتی داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقل از  مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، «سیدصولت مرتضوی» در چهل‌وهفتمین نشست ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی با حضور دستگاه‌های مربوطه اظهار کرد: ترویج مفهوم اشتغال خانگی سبب تسهیل و آسان‌سازی تولیدات اشتغال‌آفرین می‌شود.
وی با بیان اینکه دولت مکلف به تأمین اشتغال و معیشت مردم است، افزود: تضمین عدالت و اجرای آن در راستای ایجاد رفاه اجتماعی نیز از مهم‌ترین رسالت‌های حاکمیت به شمار می‌رود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر ضرورت رفع موانع اشتغال‌آفرینی در کشور اشاره کرد و گفت: قانون به صراحت وظایف دستگاه‌های اجرایی را تعیین کرده است و در این میان تسهیل امور برای کارآفرینی هم‌وطنان و بخش خصوصی باید یک راهبرد اساسی باشد.
مرتضوی اظهار کرد: رونق مشاغل خانگی می‌تواند سبب افزایش سرانه درآمد خانوارها در کمترین زمان و با کمترین سرمایه‌گذاری می‌شود.
وی اصلاح چرخه معیوب اشتغال‌آفرینی و مانع تراشی‌های فراقانونی را برای توسعه اشتغال خانگی مهم دانست و افزود: نظام بانکی باید بیش از گذشته در راستای حمایت از طرح‌ها و پاسخ به درخواست‌های مردم برای ایجاد اشتغال همراه باشد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: شناسایی ظرفیت‌ها و مزیت‌های نسبی و رقابتی مناطق و جلب مشارکت فعالان و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش خصوصی و غیردولتی که توان مشارکت در اجرای الگوی توسعه مشاغل خانگی را دارند از نکات مهم و کلیدی در این بخش است.
افزایش بی‌سابقه اعتبارات مشاغل خانگی در دولت سیزدهم
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این نشست اعلام کرد: در سال جاری مصوب شد ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های حوزه مشاغل خانگی پرداخت شود و دولت مردمی سیزدهم تاکنون بیشترین میزان اعتبار را برای توسعه این حوزه تخصیص داده است.
«محمود کریمی‌بیرانوند» اظهار کرد: توسعه مشاغل خانگی به عنوان یکی از راهبردهای اشتغال‌آفرینی در اولویت وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی قرارگرفته است.
وی گفت: ظرفیت‌ها و مزایای فراوان مشاغل خانگی، از جمله پایین‌تر‌ بودن هزینه راه‌اندازی نسبت به سایر مشاغل، انعطاف‌پذیری و امکان اشتغال برای اقشار گوناگون، سبب شده که استفاده از ظرفیت‌های این مشاغل در تدوین برنامه‌های اشتغال‌آفرین وزارت کار مورد توجه و تأکید قرار گیرد.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بر توسعه کسب‌و‌کارهای خانگی و محلی در بستر زنجیره ارزش مربوطه و اتصال پایدار به بازار تأکید کرد و افزود: ضروری است برنامه‌ریزی مناسبی در زمینه‌های پایدارسازی، اتصال به بازار و حمایت‌های مالی و جلوگیری از هدررفت منابع با همراهی همه دستگاه‌های اجرایی در این حوزه انجام شود.
کریمی بیرانوند، افزایش سهم مشاغل خانگی توسعه‌یافته در اقتصاد مناطق، افزایش حضور پایدار کسب‌و‌کارهای خانگی در بازارهای محلی و ملی و توانمندی متقاضیان قبل از دریافت حمایت‌های مالی و کاهش وابستگی آن‌ها به تسهیلات را از دستاوردهای مورد انتظار در الگوی توسعه مشاغل خانگی عنوان کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content