اخبار

(1401/08/21)باهدف گسترش دیپلماسی مهارت؛ سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشورجمهوری اسلامی ایران و آژانس توسعه مهارتهای فدراسیون روسیه فصل جدیدی از همکاری های مهارتی خودراآغازکردند

سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و آژانس توسعه مهارتهای فدراسیون روسیه با هدف گسترش «دیپلماسی مهارت» و تحقق منافع دو جانبه و تعامل و اقدامات مشترک در زمینه آموزش های فنی، حرفه ای، مهارتی، مسابقات مهارت در سطوح ملی و بین المللی یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، این تفاهم نامه در تاریخ 9 نوامبر 2022 برابر 18 آبان 1401 در فدراسیون روسیه،شهر اکاترین‌بورگ، به امضای غلامحسین حسینی نیا،معاون وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای جمهوری اسلامی ایران و رابرت اورازوف، مدیر کل آژانس توسعه مهارت های کشور روسیه  رسید.

بنابراین گزارش در این تفاهم نامه طرفین متعهد شدند با توجه به مقررات و سیاست های ملی حاکم، اسناد بین المللی شناخته شده و تواناییهای دو کشور به منظور گسترش و توسعه فعالیتهای مشترک آموزشی  و مشاوره ای فنی و حرفه ای، تقویت همکاری و تلاش برای توسعه مهارت های آینده و پتانسیل نیروی انسانی و توسعه اجتماعی- اقتصادی اقدام به برگزاری «مسابقات مهارت» نمایند.

همچنین هدف از انعقاد این تفاهم نامه ایجاد «انجمن بین‌المللی توسعه مهارت و حرفه‌ها» و تشکیل دبیرخانه ای شامل دبیرکل، واحدهای مرتبط و بعلاوه اجرای برنامه های توسعه منابع انسانی و پروژه‌های مشترک عنوان شده است.

دو کشور ایران و روسیه متعهد شدند با هدف گسترش مهارت آموزی و تبادل تجربیات در زمینه های: تبادل مربی به منظور اجرای دوره های تخصصی و آموزش مربیان و مهارت آموزان، تربیت نیروی انسانی برای صنایع و برگزاری مسابقات مشترک مهارت (در سطوح ملی، صنعتی و بین المللی) با یکدیگر همکاری نمایند.

در این تفاهم نامه مشاوره و تبادل اطلاعات فنی در زمینه سنجش مهارت و آزمون های الکترونیکی، تشکیل و راه اندازی سیستم بین المللی ارزیابی مستقل و به رسمیت شناختن گواهینامه مهارت صادر شده توسط دو کشور با صدور «پاسپورت مهارت»، اجرای فعالیت های پژوهشی مشترک  در حوزه مهارت آموزی اعم از تولید محتوای آموزشی، توسعه نظام های ملی آموزش شغلی و بازار کار، تشکیل و راه اندازی آکادمی توسعه مهارت، تهیه و تدوین استانداردهای آموزش مهارت، تحقیق و پژوهش در مورد مهارت های جدید پیش بینی شده است.

این گزارش می افزاید: آموزش کارشناسان برنامه ریزی درسی، برگزاری  وبینار و کارگاه های آموزشی مشترک به منظور تبادل تجربیات در زمینه آموزشهای فنی و حرفه ای و همکاری و رایزنی در سازمان های منطقه ای و بین المللی در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای از دیگر اهداف تفاهم نامه مذکور است.

این یادداشت تفاهم در مرحله اول برای یک دوره پنج ساله منعقد شده و در صورت رضایت برای یک دوره پنج ساله دیگر تمدید خواهد شد.

بنا براین گزارش: مسابقات فناوری های برتر (هایتک) در کشور روسیه هر ساله در محل مرکز نمایشگاه های بین المللی شهر اکاترین بورگ به مدت 4 سال برگزار می شود و  سیاستهای اجرای این مسابقات استفاده و معرفی از بالاترین فناوری ها در صنعت و به موازات آن ارتقای کیفیت کار نیروی انسانی با ایجاد «تشکلهای صنفی تخصصی» است.

شایان ذکر است در سال جاری بیش از 40 شرکت بزرگ فدراسیون روسیه از جمله روس اتم ، روس تکنیک ، هوا و فضا روسیه ، اوراز ، اورالواگنازووال ، روستنبف ، روستلکام و … در این رویداد شرکت داشتند.

گفتنی است در این مسابقات نخبگان مهارتی جهان در رشته های پلی تکنیک، اتوماسیون، تعمیر و نگهداری هواپیما، تراش و فرز CNC، فناوری کامپوزیت، ربات های صنعتی، جوشکاری، فناوری، فلز کاری، سرویس و نگهداری خطوط اتصال برق، اپراتور ماشین کاری CNC چند محوره، نصب و سرویس خطوط فیبر نوری، نصب تجهیزات برقی هواپیما، مونتاژ صنعتی قطعات هواپیما، مدیریت چرخه زندگی،فن آوری صنعتی، خدمات تحلیل شیمیایی، مهندسی معکوس، ایمنی و بهداشت کار و ….. با یکدیگر به رقابت می پردازند.

در حاشیه برگزاری این مسابقات دکتر حسینی نیا، معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور با واسیلی کوزلوف معاون استاندار ایالت سوردلوفسک ملاقات کرد.

در این دیدار کوزلوف از شهر اکاترین بورگ به عنوان صنعتی ترین شهر فدراسیون روسیه و محل دائمی برگزار مسابقات مهارت فناوری های برتر (هایتک) ، دانست  و از معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،درخواست مستقر کردن نماینده دائم برای تجارت، حضور ایران در مسابقات و حضور روسیه در ایران برای تعامل آموزشی و تجاری را خواستار شد.

دکتر غلامحسین حسینی نیا،  همچنین با رابرت اورازوف مدیرکل آژانس توسعه مهارت روسیه دیدار و در خصوص تشکیل «انجمن توسعه مهارت و نیروی انسانی ماهر» دیدار و گفتگو کرد.

بازدید از پارک فناوری و مرکز پیشرفته آموزش‌های حرفه ای شهر اکاترین بورگ و تأکید بر توسعه همکاری دو کشور در خصوص تبادل کارشناس و مربی، برگزاری مسابقات مهارت و اردوی مشترک مسابقات از دیگر رویدادهای این سفر است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content