اخبار ملیاخبار

(1401/07/25)آمادگی ایران برای انتقال تجارب آموزش های فنی و حرفه‌ای به تاجیکستان

در نشست مشترک میان معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشورمان و معاون اول وزارت کار، مهاجرت و اشتغال جمهوری تاجیکستان بر گسترش همکاری‌های دوجانبه، انتقال مهارت‌آموزی، اعزام مربیان آموزش فنی و حرفه‌ای و برگزاری مسابقات مشترک تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، کارگروه مشترک همکاری در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و بررسی راهکارهای انتقال مهارت آموزی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان، با هدف گسترش دیپلماسی مهارت، تشکیل شد.

در این نشست «غلامحسین حسینی نیا»، معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای با ابراز امیدواری نسبت به گسترش همکاری‌های مشترک و آغاز فصل جدید همکاری‌ها میان دو کشور، مفاد یادداشت تفاهم همکاری در کمیته قبل را یادآور شد و اظهار کرد: امروز دومین نشست کمیته مشترک برگزار می شود و امیدواریم که تصمیمات خوبی برای اجرایی کردن هرچه سریع‌تر مفاد یادداشت تفاهم جلسه قبل اتخاذ شود.

وی افزود: در سفر قبل وزیر وقت کار به تاجیکستان، یادداشت تفاهمی به امضا رسید که بر اساس آن مقرر شد برنامه اقدام مشترک سه ساله تنظیم شود و ما در اولین نشست کمیته مشترک به صورت مجازی حضور داشتیم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای با اشاره به تجارب ایران در بحث آموزش های فنی و حرفه ای به ویژه مهارت های صنعتی و سنتی، گفت: خوشبختانه در حوزه آموزشهای مهارتی جدید و مرتبط با تکنولوژی‌های نوین و روز و علوم یارانه تجارب خوبی کسب کرده‌ایم و در زمینه آموزشهای مهارتی تجربه یکصد ساله‌ای در اختیار داریم که زیرساختهای خوب سخت افزاری و نرم افزاری را فراهم کرده است.

حسینی نیا با اشاره به وجود ۶۵۰۰ استاندارد آموزشی بومی گفت: آمادگی داریم که علاوه بر ارائه استانداردهای آموزشی خود، متون آموزشی خاص فنی و حرفه ای را به شکل کتاب صوتی در اختیارتان قرار دهیم.

وی آمادگی برگزاری مسابقات مشترک در زمینه‌های مختلف با جمهوری تاجیکستان را اعلام کرد و تشکیل آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای خصوصی و غیر دولتی ایران در تاجیکستان را برای برقراری دوره‌های مهارتی پیشنهاد داد.

معاون وزیر کار همچنین با اعلام آمادگی سازمان متبوع خود برای تبادل مربیان فنی و حرفه‌ای دو کشور و اعزام مربیان ایرانی به تاجیکستان، از اجرای “طرح ایران مهارت” در کشور خبر داده و گفت: به موجب این طرح دانش آموزان و نوجوانان در سنین پایین از آموزشهای مهارتی برخوردار شده و در آینده وارد بازار کار می شوند.

وی همچنین از پیشنهاد برگزاری اردوهای آماده سازی و برگزاری مسابقات مشترک استقبال کرد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای  از فعالیت ۶۴۰۰ مرکز آموزش فنی و حرفه ای دولتی در سراسر کشور خبر داد و خاطرنشان کرد: آموزش در این مراکز رایگان است و مهارت آموزان هزینه‌ای نمی پردازند و در کنار آن ۵۴۰۰ کارگاه آموزشی در کشور داریم. در بخش خصوصی هم ۱۲ هزار آموزشگاه آزاد داریم که در رشته های مختلف آموزش می‌دهند و افراد برای شرکت در دوره‌ها وجهی را می پردازند.

به گفته حسینی‌نیا، به دلیل اهمیت آموزش های مهارتی دولت بودجه‌های خوبی تصویب کرده و اعتبارات قابل توجهی برای تجهیز مراکز آموزش مهارت درنظر گرفته است.

معاون وزیر کار در ادامه دیدار با همتای خود به برگزاری دوره‌های آموزش مشترک با سازمان جهانی کار (ILO) نیز اشاره و ابراز امیدواری کرد: در حوزه سازمان جهانی کار نیز همکاری‌های مشترک میان تاجیکستان و ایران برقرار شود.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 18 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content