اخبار ملیاخبار

(1401/06/22)رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور درجلسه شورای عالی مهارت استان خبر داد: راه اندازی مرکز سنجش مهارت و مرکز ویژه آموزشی برای بانوان در البرز

معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور درجلسه شورای عالی مهارت استان البرز، از گسترش دامنه آموزش های فنی و حرفه ای با هدف مهارت افزایی در جامعه خبر داد و گفت: طرح مهارت آموزی «ای پی دی» برای دانشجویان ارائه شده که بدنبال اجرای آن در دانشگاه ها هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقل از خبرگزاری روستانیوز، «غلامحسین حسینی نیا» با بیان اینکه با تشکیل این شورا در استان ها طی تعامل با مجموعه ظرفیت ها، در خصوص اجرای برنامه ها، بحث و تبادل نظر می شود ،افزود: طرحی با عنوان نخلستان نیز با تأکید بر فناوری های «آی تی» برای فارغ التحصیلان در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه مهارت آموزی در محیط واقعی کار با همکاری اصناف و صنایع استان در دستور کارقرار دارد، از راه اندازی مرکز سنجش مهارت در استان و مرکز ویژه آموزشی برای بانوان خبر داد و گفت:از حداکثر ظرفیت بخش خصوصی برای تحقق اهداف، استفاده می کنیم.

رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور  با بیان اینکه در دولت سیزدهم تعداد مراکز جوار بنگاه های اقتصادی از ۵۵۰ واحد به ۲ هزار و ۲۵۰ واحد رسیده است،خاطرنشان کرد: درصدد هستیم که هر کارخانه یک مرکز جوار مهارت آموزی داشته باشد.

استاندار البرز نیز در این جلسه با بیان اینکه مسیر توسعه همه جانبه کشور به نیروهای فنی و ماهر، کارآفرینان و فعالان استارت آپی و دانش بنیان نیاز دارد و این نوع اشتغال عموما درآمد های بهتری نیز دارند،گفت:: مجموعه مسئولان مربوطه در این نشست برای همراهی و تبادل نظر بیشتر، حاضر هستند.

مجتبی عبداللهی،  با اشاره به اینکه بهره برداری از ظرفیت بخش خصوصی برای مهارت افزایی در ابعاد مختلف، مد نظر قرار دارد،ادامه داد: یکی از راه های موثر دستیابی جوانان به اشتغال مناسب، مهارت آموزی است و تلاش می کنیم با همکاری و تعامل، نسبت به فن آموزی و مهارت افزایی دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه ها، اقدام کنیم.

وی با تاکید بر اینکه درصدد هستیم که در شهرک های صنعتی استان، مجموعه‌های فنی و حرفه ای راه اندازی کنیم،اظهار کرد: افراد با حضور در واحد‌های صنعتی و آشنایی میدانی با مهارت ها با سهولت بیشتری می توانند توانمند و ماهر شوند.

عبداللهی با بیان اینکه فرهنگ‌سازی در حوزه اشتغال از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه جامعه باید از محدودیت های حضور در شغل های ستادی و اداری آگاه شوند،خاطرنشان کرد: استان البرز برای کاهش محسوس نرخ بیکاری مصمم است و تمامی توان خود را برای تحقق این هدف بسیج کرده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در سخنانی گفت: البرز با دارا بودن ۳۴۰۰ واحد صنعتی فعال و اشتغال ۱۵۰ هزار نفر در این حوزه جزو استان‌های صنعتی است.

رامین ربیعی  با بیان اینکه  همچنین  ۱۷۰ هزار واحد صنفی خدماتی در استان داریم که برای ۲۰۰ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند، به انعقاد تفاهم نامه بین سازمان صمت و فنی و حرفه ای اشاره کرد و افزود: تشکیل کارگروه مشترک و معرفی مهارت آموزان به شهرک‌های صنعتی به عنوان نیروی کار از جمله بندهای این تفاهم‌نامه است.

وی ارتباط کاریابی‌ها با مراکز آموزش فنی و حرفه ای را جزو حلقه‌های مفقوده عنوان کرد و گفت: در گذشته شرایطی برای مراکز صنعتی برای جذب نیرو از کاریابی‌ها بود که تقاضا داریم بر این مزایا تأکید شود. همچنین نیازسنجی آموزش مهارت بر اساس نیاز واحدهای صنعتی انجام شود.

ربیعی با اشاره به اهمیت آموزش مهارت گفت: نیاز است بخشی از ارزش افزوده‌ای که از شهرک‌های صنعتی اخذ می‌شود باید به آموزش برگردد.همچنین بخش ارتباط صنعت دانشگاه با مراکز فنی و حرفه ای متصل شود و دانشجویان متقاضی کار حتما تأییدیه مرکز کاریابی را داشته باشند. ضمن اینکه روند اداری صدور گواهی مهارت آموزش فنی و حرفه‌ای باید کوتاه شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 12 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content