اخبار ملیاخبار

(1401/06/21)نهضت مهارت آموزی در گام دوم انقلاب راه اندازی شده است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در شورای مهارت استان البرز، بیان داشت: چتر آموزش های فنی و حرفه ای با هدف مهارت افزایی در جامعه، گسترده شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقل از خبرگزاری فارس، «غلامحسین حسینی نیا»،  تشکیل شورای مهارت را در راستای تعامل و هم افزایی ظرفیت‌ها، در خصوص اجرای برنامه ها برشمرد و تصریح کرد: طرح مهارت آموزی «‌ای پی دی» برای دانشجویان ارائه شده که به دنبال اجرای آن در دانشگاه‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه طرح «نخلستان» با تأکید بر فناوری‌های آی تی برای فارغ التحصیلان در دستور کار  این سازمان قرار دارد، افزود: مهارت آموزی در محیط حقیقی کار با همکاری اصناف و صنایع استان در برنامه است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اظهار داشت: راه اندازی مرکز سنجش مهارت در استان و مرکز ویژه آموزشی برای بانوان نیز از جمله برنامه‌های این سازمان محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر بهره گیری از حداکثر ظرفیت بخش خصوصی برای تحقق اهداف، اظهار داشت: در دولت سیزدهم تعداد مراکز جوار بنگاه‌های اقتصادی از ۵۵۰ واحد به ۲ هزار و ۲۵۰ واحد رسیده است.

حسینی نیا یادآور شد: درصدد هستیم که هر کارخانه یک مرکز «جوار مهارت آموزی» داشته باشد.

مهارت آموزی در توسعه سرمایه انسانی بی تاثیر نیست

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه مهارت کشورهای دنیا را در دو بخش تکنولوژی محور و منبع محور تقسیم کرد و گفت: در دنیا ۱۰ کشور با محوریت تکنولوژی وجود دارند که ۷۵ درصد ثروت جهان را تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه ایران و ۱۸۰ کشور دیگر به دلیل منبع محور بودن تنها ۲۵ درصد تولید ثروت دنیا را برعهده دارند، یادآور شد: امروزه ما راهی جز رسیدن به ۱۰ کشور مطرح دنیا نداریم و در هرجایی که توجه، ایمان و اعتقاد وجود داشته باشد کار داشتیم شدنی است.

حسینی نیا با اشاره به تعاریف موجود در مورد ابر قدرت‌ها، افزود: در قرن ۲۱ تعریف ابر قدرت با پیش از آن متفاوت است، ابرقدرت کشوری است که مردم آن راستگو و درست کردار باشند، این کشور می‌تواند کوچک یا بزرگ باشد.

وی تعاریف موجود از ابرقدرت‌ها را جالب و حائز اهمیت برشمرد و ادامه داد: اگر بتوانیم متغیرها را کنترل کنیم می‌توانیم اثرات موثر را اندازه بگیریم.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای، کشورهای ژاپن و آلمان را دو کشور پیشرو در امر مهارت دانست و افزود: این‌ها کشورهایی هستند که بعد از جنگ جهانی دوم توانستند به واسطه مهارت و توسعه منابع انسانی به جایی که امروز هستند برسند.

معاون وزیر کار در خصوص اهمیت وجود منابع و نیروی انسانی در کشور برای حرکت پیشرو در مسیر مهارت افزایی، گفت: هرکارخانه ای بدون نیروی انسانی آهن پاره سرد است، تا مادامی که بر روی نیروی انسانی سرمایه گذاری نکنیم، موفق نخواهیم شد.

وی در ادامه نقشه راه براساس سه مفهوم: «استارتاپ‌ها، اسکیل آپ‌ها و استیل آپ‌ها» برشمرد و اظهار کرد: فعالیت استارتاپ ها برعهده دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری، اسکیل آپ ها برعهده سازمان آموزش  فنی و حرفه ای کشور و استیل آپ‌ها برعهده بخش خصوصی است.

حسینی نیا اذعان داشت: این سه نقشه راه در کنار یکدیگر معنا دارند و به صورت زنجیره وار به یکدیگر متصل هستند و اگر تنها بخواهیم به یکی از این سه زنجیره توجه کنیم، مجموعه دچار نقص می‌شود.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای با تأکید بر اینکه باید بر نهضت مهارت اموزی در راستای گام دوم انقلاب نیازمند توجه بیشتری است، خاطر نشان کرد: نهضت مهارت آموزی در گام دوم انقلاب را باید به عنوان حرکت ملی دنبال کنیم و در ۴۰ سال اول انقلاب نهضت سوادآموزی مطرح بود و امروز نهضت مهارت آموزی مورد توجه است.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها دارای کارکرد مشخصی هستند، تصریح کرد: دانشگاه باید در حوزه خود به صورت ویژه و به عنوان لوکوموتیو حرکت کند و مسیر سعادت جوانان را ما والدین در راستای دانشگاه تعریف کردند، در همین خصوص هم فرزندانمان فاقد هر گونه مهارتی هستند، اما باید به این نکته توجه کرد که نیاز نیست همه به دانشگاه بروند و برای بسیاری از فرزندان مان رفتن به دانشگاه راه سعادت نبود و باید این نوع از نگرش را اصلاح کنیم.

حسینی نیا با بیان اینکه همیشه تحصیلات تکمیلی نیاز نیست، اضافه کرد: «مهارت تکمیلی» بسیار مهمتر خواهد بود که این مهم از طریق آموزش فنی و حرفه‌ای در دسترس است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content