اخبار

برگزاری دومین جلسه هم اندیشی تدوین سند حرفه های مربیان رانندگی و رانندگان ماشین های سنگین و کامیون ها

این جلسه در سالن کنفرانس مرکز شماره یک برادران شهرستان خرم آباد با حضور اعضای کارگروه تخصصی برگزار شد.

درابتدای این جلسه، کوشکی کارشناس پژوهش این اداره کل، به ارائه توضیحاتی پیرامون مراحل پیشین تدوین سند و انواع روش های تجزیه و تحلیل حرفه پرداخته  و در ادامه اجزای اصلی دیکوم را بیان و نمونه های از دیکوم چند حرفه را ارائه نمود.

در ادامه این جلسه  طرفین پیرامون وظایف اصلی هر کد حرفه با اعضای کارگروه بحث و تبادل نظر نموده و اعضای کارگروه پیشنهادات خود را در رابطه با وظایف اصلی هر کد حرفه و تکالیف کاری بیان کردند.

در نپایان مقرر شد،  هر کدام از اعضای کارگروه، دیکوم پیشنهادی خود را تنظیم کرده تا در جلسات بعدی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

این گزارش می افزاید: دیکوم (DACUM) اختصاریافته Developing A Curriculum، به معنی ایجاد یک برنامه آموزشی است. روش دیکوم (DACUM) یک روش بسیار معتبر و سریع برای تجزیه و تحلیل شغل و یک تکنیک ارزشمند برای نیازسنجی آموزشی است. در واقع دیکوم یک روش نیازسنجی آموزشی مبتنی بر تجزیه و تحلیل شغل است.

این روش برای تنظیم سند شغلی انواع مشاغل، نظیر مشاغل مدیریتی و مشاغل تخصصی قابل استفاده است. تجزیه و تحلیل شغل پایه و اساس بسیاری از اقدامات منابع انسانی است. در واقع طراحی و اجرای سیستم‌های منابع انسانی منوط به وجود اسناد به‌روز شرح شغل و شرایط احراز شغل در سازمان است. بنابراین انتخاب روش مناسب برای اطمینان از نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل شغل اهمیت بالایی دارد.

به طور خلاصه می توان گفت: روش دیکوم مبتنی بر تعامل گروه و اجماع است. این روش با بهره‌گیری از طوفان مغزی، تعامل، هم‌افزایی گروهی و جلب حمایت کارمند، از خود یک روش منحصربه‌فرد ساخته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + ده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content