اخبار ملیاخبار

(1401/04/07)برای نخستین بار در دولت سیزدهم؛ راه اندازی ۵۵۸ مرکز جوار کارگاهی و بین کارگاهی آموزش فنی و حرفه ای تحت نظارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از راه اندازی ۵۵۸ مرکز جوار کارگاهی و بین کارگاهی آموزش فنی و حرفه ای تحت نظارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با هدف تربیت منابع انسانی با صلاحیت حرفه ای و شایستگی های مورد نیاز مشاغل آینده خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، «غلامحسین حسینی نیا»، در نشست با رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعب با بیان اینکه امروزه نیروی انسانی دارای صلاحیت حرفه ای و شایستگی های لازم مبتنی بر مهارت های مورد نیاز مشاغل آینده ضرورتی انکار ناپذیر است، گفت: ایجاد مراکز آموزش فنی و حرفه ای جوار و بین کارگاهی، ارتقاء مهارت با هدف کاهش هزینه های جانبی تولید، استفاده بهینه از امکانات آموزشی جهت شاغلین، صیانت از نیروی کار و همچنین تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر در دستور کار سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور قرار دارد.

وی با اشاره به اهمیت نیروی انسانی دارای صلاحیت حرفه‌ای و شایستگی‌های شغلی، بیان کرد: لازم است مهارت‌های مورد نیاز مشاغل آینده را به جامعه ارائه شود و ضرورتی انکار ناپذیر است. سرمایه انسانی در جوامع توسعه یافته و در حال توسعه یکی از مهم‌ترین عناصر موثر در بهبود، بهره‌وری و ارتقاء کیفیت تولید محصول است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، خاطرنشان ساخت: در توسعه مراکز آموزش جوار و بین کارگاهی برای ارتقاء مهارت کارگران و شاغلان بنگاه‌های اقتصادی در سال گذشته با ۳۰۰ درصد رشد، ۱۵۰۰ مرکز جوار و بین کارگاهی راه اندازی شده است و توسعه مراکز مذکور تأثیر ملموسی بر ارتقاء توان فنی و اشتغال پذیری در حوزه صنعت خواهد داشت.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان سخنان خود شاغلین در بخش کشاورزی،کارجویان در قالب طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی، فارغ التحصیلان دانشگاهی بخش کشاورزی در قالب طرح نخلستان مهارتی را جامعه هدف این مراکز عنوان کرد.

رئیس  سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تصریح کرد: این سازمان به استناد بند ۳ ماده ۳ قانون تأسیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، تلاش و اقدام به ترغیب بخش غیر دولتی در سرمایه گذاری برای توان افزایی و مهارت آموزی در جهت ارتقای سطح دانش و گسترش فناوری های جدید در بخش کشاورزی جامعه هدف، شاغلین و کارجویان کشاورزی می نماید.

«شاهرخ رمضان نژاد»، اذعان داشت: به استناد بند ۱ ماده ۴ قانون تأسیس این سازمان ، ماده ۱۱۰ قانون کار و طی تفاهمنامه منعقد شده بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، در جهت ساماندهی این مراکز، صدور مجوز مرکز کارآموزی جوار و بین کارگاهی را برای تمامی شرکت های غیردولتی و مراکز توان افزایی و مهارت آموزی تحت نظارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع در جهت آموزش نیروی کار مورد نیاز، کارجویان و شاغلین بخش کشاورزی در دستور کار قرار گرفت.

در ادامه در آیین اعطای مجوز راه اندازی ۵۵۸ مرکز جوار کارگاهی و بین کارگاهی آموزش فنی و حرفه ای تحت نظارت سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، «محمدرضا شاه‌پسند» معاون آموزش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور بر ضرورت استقرار نظام صلاحیت حرفه ای در سازمان نظام مهندسی کشاورزی، حرکت به سمت اجرای دوره های آموزشی منطبق با سند حرفه و شایستگی، صدور مجوز مهارت آموزی در محیط کار واقعی و نظارت بر عملکرد مراکز جوار کارگاهی و بین کارگاهی آموزش فنی و حرفه ای تأکید کرد.

«محمدهادی حبیبی ماچیانی»، مدیر کل دفتر آموزشگاه های آزاد و مشارکت های مردمی نیز پیشنهاداتی در خصوص شناسایی ظرفیت های پیشرو این مراکز جهت راه اندازی و مشارکت در قالب مراکز سنجش خصوصی و همچنین بهره گیری از ظرفیت های مهارتی کارشناسان و مربیان در قالب آموزشگاه نوع (ج) و آزمونگران و مربیان دارای ID کارت مربیگری سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور ارائه کرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − 1 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content