اخبار ملیاخبار

(1401/04/04)معاون وزیر کار: 500 هزار شغل IT در انتظار نیروی ماهر و متخصص

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور از فقدان 500 هزار شغل IT در انتظار نیروی ماهر و متخصص خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، غلامحسین حسینی‌نیا، معاون وزیر کار و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور می‌گوید: در حال حاضر در صنعت IT نزدیک به ۵۰۰هزار فرصت شغلی وجود دارد اما نیروی ماهر و متخصص لازم در این زمینه به این اندازه تربیت نشده است.

وی افزود: برای مدیریت این شرایط طرحی نمادین با عنوان «نخلستان» تهیه شده که هدف آن اشتغالزایی برای فارغ‌التحصیلانی است که رشته آن‌ها مورد تقاضای بازار نیست.

به گفته معاون وزیر کار، تعداد نیروی جوان و تحصیلکرده کشور چیزی حدود جمعیت کشورهای حوزه خلیج فارس است که برای ساماندهی و حضور آنها در عرصه فناوری و تکنولوژی تفاهم‌نامه‌هایی بین دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای دولتی منعقد شده است.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور می‌گوید: در زمینه آی‌تی که مخصوص جوانان تحصیلکرده است، بیش از ۵۰ نوع شغل شناسایی شده که فرد ‌آموزش‌دیده با ۱۰‌میلیون تومان سرمایه‌گذاری، می‌تواند درآمد داشته باشد و حتی درآمد دلاری کسب کند. بخش فناوری اطلاعات (IT) جزو مشاغل خدماتی است که ظرفیت ایجاد اشتغال پایدار را دارد و با توجه به هزینه اندک برای راه‌اندازی، جزو مشاغل مهارت‌محور کم‌سرمایه‌بر به شمار می‌رود.

طی سال‌های گذشته، پروژه توسعه کسب‌و‌کار و اشتغال پایدار (تکاپو) در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات با امضای توافقنامه میان وزیران ارتباطات و فناوری اطلاعات و تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلید خورد تا اشتغال و کسب‌و‌کار در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در تمام استان‌های کشور به اجرا درآید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content