اخبار ملیاخبار

(1401/02/28)دکتر عبدالملکی در مشهد مقدس: حوزه مشاغل خانگی برای اشتغال بانوان ظرفیت های زیادی دارد/ توسعه مشاغل خانگی از برنامه های اصلی وزارت مردم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: یکی از بخش های پرظرفیت برای فعالیت های تولیدی بانوان حوزه مشاغل خانگی است.

حوزه مشاغل خانگی برای اشتغال بانوان ظرفیت های زیادی دارد

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، به نقل از  اداره کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی، دکتر “حجت الله عبدالملکی” در آئین افتتاح نمایشگاه بانوان کارآفرین کشور در مشهد از بانوان کارآفرین که از سراسر کشور در این نمایشگاه حاضر شدند تشکر کرد.

وی با اشاره به اینکه نظام های حاکمیتی از جهت منشا قدرت به چند دسته تقسیم می شوند ، افزود: دسته اول متکی به قدرت سرمایه و پول هستند مانند کشورهای اروپایی. منشا قدرت گروه دوم کشورها و قدرت های دیگر هستند.

عبدالملکی ادامه داد: اما نظام هایی هستند که منشا قوام آن ها بر قدرت مردم مستقر است که مهمترین مثال آن ایران است که به برکت انقلاب، تمام ارکان این نظام مبتنی بر حضور و خواست مردم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: سال گذشته دولت مردمی سیزدهم آغاز به کار کرد. دولتی که خود را موظف به خدمت مردم می داند و هدف آن مردمی سازی اقتصاد است، بر مسکن و کار مردم تمرکز دارد .

وی بیان کرد: دولت مردمی، در توزیع منابع عمومی نیز بر رفاه مردم تمرکز دارد. مردمی سازی یارانه ها نیز مبتنی بر همین ادبیات است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تاکید کرد: در گذشته حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان پول متعلق به مردم در قالب الگوی ارز ۴٢٠٠ تومانی به پنج قسمت تقسیم می شد و فقط یک قسمت آن سهم مردم بود. الگویی که به ضرر تولید ملی بود  و نیاز مردم را تامین نمی کرد و  تشویق کننده قاچاق بود.

عبدالملکی اظهار کرد: در طرح مردمی سازی  یارانه کل این مبالغ مستقیما به مردم کشور می رسد.فاصله طبقاتی و قاچاق در این طرح به شدت کاهش پیدا می کند و وضعیت معیشتی اقشار متوسط و کم درآمد در این طرح بهتر خواهد شد..

وی تاکید کرد: این طرح به تشویق تولید نیز منجرخواهد شد.

وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی افزود: مردمی کردن شبکه و نظام بانکی نیز از دیگر اقدامات مهمی است که امسال تکمیل خواهد شد. مردمی کردن فضای کسب و کار نیز به تولید ملی کمک شایانی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه در سال جدید مالیات واحدهای تولیدی پنج درصد کاهش یافته است، گفت:  در سال جاری و در قانون بودجه برای اولین بار تسهیلات قابل توجهی برای موضوع حفظ و ایجاد اشتغال اختصاص یافته است.

عبدالملکی ادامه داد: در دولت مردمی، تجارت خارجی نیز به سمت نگاه به شرق تقویت می شود. در گذشته این نگاه به غرب بود و دستاوردی جز لطمه به کشور نداشت. در نگاه جدید تعاملات با کشورهای منطقه افزایش یافته است.

وی یادآورشد: در برخی سفرهای خارجی ریاست جمهوری و مقامات ایرانی، میزان صادرات گاه سه برابر افزایش یافته که این نشان دهنده دیپلماسی موفق است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در مبحث تولید و اشتغال، یکی از محورهای اساسی کار مشاغل خانگی و متناسب با بانوان است که می تواند به توسعه اقتصادی منجر شود.

عبدالملکی گفت: به اعتقاد بنده برای یک زن، کمالی بالاتر از مادر بودن نیست. اما زن ها می توانند به بهبود شاخص های اشتغال نیز کمک شایانی کنند.

وی افزود: یکی از برنامه های اصلی ما در سال قبل و امسال، توسعه مشاغل خانگی است.در وزارت مردم‌ نظام مجوزها را به شدت تسهیل کردیم. در گذشته گرفتن این مجوزها مدت ها طول می کشید اما اکنون بیش از ٣۵٠ شغل، تبدیل به مشاغل اعلان محور شده اند و نیاز به مجوز زمان بر ندارند و بلافاصله پس از ثبت، مجوز صادر می شود.

وی تصریح کرد: بیش از ۷۵ هزار مجوز کسب و کار با همین برنامه جدید صادر شده است.

وی افزود: همچنین منابع تسهیلات مشاغل خانگی امسال ٢٠٠  درصد افزایش یافته و منابع مالی مشاغل خانگی را سه برابر افزایش داده ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد:سال گذشته  ٢۶٠ میلیون نفر ساعت آموزش در مراکز فنی و حرفه ای کشور ارائه کردیم که این عدد در سال جدید به حدود ٣۵٠ میلیون نفر ساعت افزایش می یابد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content