اخبار ملیاخبار

(1401/02/17)وزیر تعاون در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران: ۴۰۰ هزار مسکن برای کارگران ساخته می‌شود/ کاهش ۳۸درصدی تعدیل نیروی کار نسبت به سال گذشته

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: ۴۰۰ هزار مسکن کارگری ساخته می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر «حجت‌الله عبدالملکی» در سخنرانی پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران به مناسب هفته کار و کارگر گفت: در سال‌های بحران سازندگی، تحریم مردم و کشور، جامعه کارگری در حمایت از مردم عزیز کشورمان در راستای شکست تحریم‌های امریکا پیشگام بودند.

وی افزود: حضرت امام(ره) در خصوص اهمیت و ارزش کارگران عزیز کشورمان بیانات مختلفی داشتند و کارگران را جزو آن دسته از گروه‌ها برشمردند که باعث آبادانی زمین می‌شوند و رهبر معظم انقلاب اسلامی هم بارها در خصوص جایگاه و ارزش والای جامعه کارگری صحبت‌های گوهر باری داشته‌اند و تأکید فرموده‌اند که جامعه کارگری ستون فقرات تولید کشور محسوب می‌شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: به اعتقاد رهبر معظم انقلاب اسلامی اگر کشوری می‌خواهد استقلال و رونق اقتصادی به معنای واقعی کلمه داشته باشد باید برای قشر کارگر اهمیت قائل شود و به همین منظور در دولت مردمی سیزدهم، کار و کارگر جایگاه ویژه دارد و در تمام سفرهای استانی رئیس جمهور شاهد دیدار آیت‌الله رئیسی با جامعه کارگری هستیم. در برخی از محیط‌های کارگری همچون معادن که حتی مسئولان محلی و منطقه‌ای هم به آنجا نرفته‌اند، رئیس جمهور بازدید داشته است.

وی تصریح کرد: آمار تعدیل نیروی کار در فروردین امسال نسبت به سال قبل ۳۸ درصد کمتر شده است.

عبدالملکی تأکید کرد: رئیس جمهور به بنده به عنوان خادم کارگران در دولت دستور داده‌اند که در نهایت  برای خدمت بیشتر به جامعه کارگری کشور تلاش کنم و ما در وزارت مردمی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با توجه به گستردگی مخاطب، چهار کلان پروژه و برنامه اساسی مربوط به چهار عرصه از زندگی مرم را پیگیری می‌کنیم.

وی گفت: عرصه اول کار مردم و کیفیت آن است، عرصه دوم در خصوص نظام بازنشستگی مردم، عرصه سوم رفاه مردم و رفع فقر و در نهایت عرصه چهارم مدیریت سالم و کارآمد شرکت‌ها و کارخانه‌های در اختیار این وزارتخانه به عنوان امانت مردم است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطر نشان کرد: افزایش حقوق کارگران با همکاری جامعه کارگری و کارفرمایان یکی از موضوعاتی بود که پیگیری کردیم و امید مضاعفی در کشور ایجاد کرد و معتقدیم که معیشت کارگران یکی از محورهای اصلی در دولت مردمی است که پیگیر تحقق بخشی آن هستیم. در همین ارتباط سلامت و بهداشت کار هم برایمان اهمیت دارد و خانه بهداشت کارگری را با همکاری کارفرمایان راه اندازی کردیم. تعداد چشمگیری از کارگران نیز از خدمات بهداشتی استفاده می‌کنند.

وی افزود: مسئله امنیت شغلی کارگران هم برایمان اهمیت دارد و به مشکلات حدود یک هزار و ۶۷ شرکت و کارخانه دارای مشکلات اقتصادی رسیدگی و با حل مشکلات آنان برای ۵۰۰ هزار نفر امنیت شغلی ایجاد کردیم و این افراد به کار برگشتند.

عبدالملکی گفت: در موضوع مسکن کارگری پیگیر تفاهم نامه‌ای برای بیش از ۴۰۰ هزار نفر از کارگران هستیم که در حال اجراست و امسال ثمرات آن را می‌بینیم.

وی با بیان اینکه یکی از ابتکارات دولت مردم در حوزه کارگری ایجاد ۳۰۰ کانون تشکیل شده برای رسیدگی به مشکلات اجتماعی کارگران  در حوزه کارگری است، افزود: در سال گذشته کارگران عزیز در دولت مردمی ۶۰ مدال رنگارنگ در رشته‌های مختلف ورزشی به ارمغان آوردند و در حوزه انس با قرآن کریم، کارگران عزیز با شرکت در مسابقات سراسری قرآن کریم مقام‌های خوبی در سطح کشور کسب کردند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: کارگران و کارفرمایان در سال جدید افزایش بهره‌وری در تولید دارند و سال گذشته بیش از ۶۰۰ مرکز آموزش جوار کارگاهی، با همکاری کارفرمایان ایجاد کردیم که که در ۳۰ سال گذشته بی نظیر بوده است و این کمکی اساسی به افزایش بهره وری نیروی کار خواهد بود.

وی با بیان اینکه تعداد بسیار زیادی از کارگران بدون بیمه و بدون آتیه مشغول به کار هستند، اذعان کرد: در این زمینه در سال گذشته موفقیت بسیار خوبی کسب شد و یک میلیون و ۱۴۴ هزار نفر به بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی اضافه شدند که حدود ۴۰۰ هزار نفر از این افراد از شاغلان جدید هستند و ۷۰۰ هزار نفر قبلاً کار می‌کردند که در ۶ماهه دوم سال گذشته بیمه شدند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: افزایش حقوق بازنشستگان نیز یکی از موارد پیگیری ما محسوب می‌شود و وام‌های قرض الحسنه بازنشستگان  را ۴۰ درصد افزایش دادیم. همچنین تسهیلاتی را نیز در خصوص کارگران زن داشتیم، به ویژه این که در دوران بارداری از آنان حمایت و حقوق هایشان به موقع پرداخت شود.

عبدالملکی خاطرنشان کرد: ما عهد کردیم که دست افراد ناسالم را از سیستم اقتصادی کشور کوتاه کنیم و در این مدت ۸ ماهه این امر را اجرایی کردیم. با راه‌اندازی سامانه سوت‌زنی برای مقابله با مفاسد احتمالی با بررسی‌های بازرسی و حراستی میدانی بیش از هزار مورد فساد و تخلف شناسایی شد که بیش از ۷۰۰ مورد قابل اعتنا بود که در حال پیگیری است و تعدادی از این پرونده‌ها به مراجع قانونی ارسال شده است.

وی تصریح کرد: قول می‌دهیم که دست مفسدان را از بیت‌المال در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کوتاه کنیم‌ و از هیاهویی که در این زمینه است ترسی نداریم و آن را دنبال می‌کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content