تور مجازی کار آفرینیاخبار

(بیستم آبانماه 1400) مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان : مهارت حلقه مفقوده تولید و اشتغال

همزمان با آغاز هفته جهانی کارآفرینی میترا ابراهیمی ، مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان به بیان نقطه نظرات خود درحوزه معضلات و موانع پیش روی مهارت آموزی و کارآفرینی در جامعه پرداخت .

به گزارش روابط عمومی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان در نشست صمیمانه با کارگروه کارآفرینی این اداره کل میترا ابراهیمی ضمن تبریک هفته جهانی کارآفرینی گفت : نکته ای که امروزه  بیش از گذشته در جامعه ملموس است، این است که کارفرما و افراد جویای کار هر دو ناراضی هستند. چراکه فرد تحصیل‌کرده ، اما مهارت ندارد. مهارت، حلقه‌ی مفقوده‌ی بین تولید و اشتغال است و مهارت باید مبتنی بر پژوهش باشد. پژوهش در جامعه ما مهجور است و فعالیت ها بر اساس پژوهش انجام نمی‌گیرد و این باعث موازی‌کاری بین دستگاه‌های متولی و غیرمتولی و نیز عدم ارائه نیروی متخصص و مورد نیاز به بخش صنعت گردیده است.

ابراهیمی در ادامه با اشاره به ظرفیت های کشاورزی و اقلیمی استان افزود: با وجود ظرفیت های بالای موجود در بخش محصولات باغات و کشاورزی تا کنون فعالیت خاصی جهت افزایش بهره وری در این حوزه ها صورت نگرفته و این خود ناشی از دو مساله ست، یکی بحث فرهنگ است که در دهه‌های اخیر بحث دانش‌محوری در خانواده‌ها مطرح‌شده و تاکید خانواده ها بر استخدام فرزندان در بخش های دولتی، باعث گردیده که انرژی جوانی صرف بدست آوردن دانشی بدون مهارت گردد که گاها در آینده نقشی در زندگی فرد نخواهد داشت.

و دیگری عدم مهارت کافیست ، بهمین دلیل  است که امروزه نیاز به مهارت آموزی در جامعه احساس میگردد که بایستی با برنامه ریزی صحیح و براساس نیازسنجی منطقه ای برنامه ریزی و اجرا شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به این نکته که محصولات کشاورزی بصورت خام در بسیاری موارد بدون سودآوری درخور توجه ،بدلیل نداشتن علم و مهارت کافی از بین می روند، تاکید کرد : درصورت افزایش مهارت و دانش روز در بخشهای صنایع تبدیلی استان علاوه بر افزایش ارزش افزوده محصولات باغی و کشاورزی می توانیم از کوچ روستائیان به شهرها جلوگیری و درنتیجه در کاهش حاشیه نشینی در شهرها گامی مهم برداریم .

ابراهیمی در ادامه با تاکید بر میراث غنی باستانی و گردشگری استان بیان کرد :  از دیگر نقاطی که بسیار حائز اهمیت و برای پیشرفت استان مهم است شناساندن استان چهار فصل لرستان به گردشگران و جذب توریسم است ، امیدوارم با اجرای برنامه ها و آموزشهای مهارتی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای و افزایش تعاملات با دستگاههای اجرایی مربوطه در سالیان آتی شاهد رشد گردشگری در استان باشیم.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان در ادامه با اشاره به نیاز توجه بیشتر مسئولان استانی و کشوری به استان محروم لرستان افزود: مطالبه‌گری یکی دیگر از نکات اصلی در جهت گام برداشتن در مسیر توسعه استان است. بایستی در زمینه بالفعل نمودن ظرفیت‌های بالقوه توجه بیشتری به بحث مطالبه‌گری از دولت داشته‌باشیم. مکاتبات بسیاری با نمایندگان و مسئولین استانی در زمینه استفاده از ظرفیت های مهارت آموزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای انجام شده که اگر دغدغه مسئولین استان بیکاری است، بهتر است با افزایش تعاملات، همگام شویم تا بی نظمی،  و موازی‌کاری صورت نگیرد و آموزش‌های علمی و عملی را به‌عهده فنی‌وحرفه‌ای بگذارند که رسالت اصلی آن آموزش است.

میترا ابراهیمی در پایان تاکید کرد : بایستی موازی‌کاری از سطح استان جمع شود. موازی کاری در استان‌های دیگر هم به این شکل نیست. آموزش باید در اختیار این اداره‌کل قرار بگیرد، چون هدف و رسالت آموزش فنی و حرفه ای همین است و بهتر است دستگاهها با اجری تخصص خود و همگام و همسو با یکدیگر به سمت هدف کاهش نرخ بیکاری در بین جوانان هم استانی حرکت کنند. مسئولان مهارت را دریابند، زیرا استفاده از این مهارت‌ها و ظرفیت‌هایی که در این اداره کل در ارتباط با آموزش وجود دارد، می‌تواند قدم های بزرگی در حل معضل بیکاری در استان بردارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + یک =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content