تور مجازی کار آفرینی

(هفدهم آبانماه 1400) بمناسبت آغاز هفته جهانی کارآفرینی؛ مصاحبه با رئیس کانون کارآفرینان استان لرستان

همزمان با نخستین روز از هفته جهانی کارآفرینی نشست صمیمانه و هم اندیشی با حضور مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان و رئیس کانون کارآفرینان استان،کارشناسان پژوهش و برنامه ریزی و مربی کارفرینی این اداره کل، انجام شد .

در این نشست سعید جمشیدی رئیس کانون کارآفرینان استان ضمن تبریک آغاز هفته جهانی کارآفرینی به بیان وضعیت کارآفرینی در استان پرداختند، متن کامل مصاحبه انجام شده بشرح ذیل است :

 لطفا خودتان را معرفی بفرمایید

با عرض سلام و ادب بنده سعید جمشیدی هستم بنیان گذار بنیاد بهبودگران صنعت و کارآفرین نمونه استان و در حال حاضر رئیس کانون کارآفرینان استان را بر عهده دارم. از دهه هفتاد تا کنون در حیطه کارآفرینی فعالیت داشته ام و اکنون کلینیک کسب و کار را در بخش خصوصی راه اندازی کرده ایم. در توصیف کلینیک کسب و کار میتوان آن را همانند بیمارستانی تصور کنیم که در آن کسب و کارها آنالیز شده و برای بهبود ، رفع موانع یا ارتقا و توسعه آنها راهکارهای تجویز خواهد شد.این کلینیک همچنین برای کسانی که تمایل به راه اندازی کسب و کار دارند می تواند  قابل استفاده باشد. افرادی که تمایل به راه اندازی کسب و کار دارند می توانند به این کلینیک مراجعه کنند و با تشریح شرایط، قابلیتها و ظرفیت هایشان مورد آنالیز قرار گرفته و در نهایت با تجویز نسخه فرد را کمک می کنیم که وارد حیطه کسب و کار شود. در راستای تعامل سازنده بین کلینیک و سازمان آموزش فنی و حرفه ای، میتوان کسب و کارهای موجود مشاوره اولیه را در سازمان دریافت کنند و برای سطوح پیشرفته و دریافت استراتژی، برنامه ریزی و کوچینگ به این کلینیک معرفی شوند.

ضرورت و اهمیت کارآفرینی چیست؟

در دنیای کنونی، کارفرینی به عنوان یک ضرورت و الزام و نه نیاز شناخته شده است. تمام کشورهای دنیا به اهمیت و ضرورت آن پی برده اند ولی در ایران الزامش بیشتر از کشورهای دیگر است. راهکاری که ما را از بیکاری، رکود و تولید ناخالص پایین نجات میدهد کارآفرینی می باشد.

چگونه می توان کارآفرینی را ترویج داد؟

مدل و روش  های مختلفی در سرتاسر دنیا وجود دارد که از دهه 60 میلادی تاکنون اجرا شده یا در حال اجرا می باشند. مدل ها قطعاً باید مطابق با شرایط اقتصادی، اجتماعی و فناوری روز دنیا باشند. مدل های درون زایی که قبلاً وجود داشته است باید به روز شوند تا متناسب با شرایط روز دنیا باشند. همچنین از تکنیک ها، ابزارها و سرمایه هایی که در اختیار داریم باید استفاده کنیم. یکی از سرمایه های ارزشمند، استفاده مناسب از سرمایه های اجتماعی می باشد که زیرمجموعه شبکه اجتماعی است. منظور از شبکه های اجتماعی، روابطی است که انسان ها با هم دارند که در نهایت منتج به سرمایه اجتماعی می شود. اگر ما بتوانیم از سرمایه های اجتماعی استفاده مناسب ببریم قطعاً به نتایجی در بحث کارآفرینی خواهیم رسید و کارآفرینی می تواند ما را از گرفتارها و مشکلات اقتصادی، اجتماعی که الان موجود است نجات دهد.

مشکلات بخش کارآفرینی چیست؟

ما باید بدانیم که بحران بیکاری یک بحران جمعی است و عواقب اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آن گریبان گیر تمام انسان ها خواهد شد و آسیب های اجتماعی ناشی از آن تمام جامعه را درگیر خواهد کرد. ما باید بدانیم همه یکی هستیم و اگر  مشکلات هجوم بیاورند تمام انسانها را از بین خواهد برد حالا ممکن است یکی زودتر و یکی دیرتر.

مشکل چه در بخش دولتی یا خصوصی باشد باید متوجه مشکل بشویم. مشکل بیشتر در بخش دولتی است. سیستم دولتی بدلیل اینکه آموزش ندیده اند به شرایط موجود بیکاری اشراف ندارند. . ما همه یکی هستیم بحران اجتماعی مانند بیکاری به همه تعلق دارد. این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد که کسانی که کارآفرینی میکنند باید مقدم نگه داشته شوند. باید توسعه کارآفرینی در ارزیابی عملکرد کارکنان بخش دولتی قرار گیرد. ما اجرای درست قوانین را میخواهیم. تا هرج و مرج و از زیردر رویی از اجرای صحیح قانون و ایجاد موانع از بین برود. مشکل اصلی کشور بحث تحریم ها نیست بحث عدم مدیریت صحیح است. مشکل عدم اجرای صحیح قوانین است و چون قوانین به انحراف می روند باید کسانی بیایند و این انحرافات را برطرف کنند.

مشکل دیگری که الان وجود دارد این است که کارگر ماهر مورد نیاز کارفرمایان موجود نیست و از طرف دیگر افراد بیکار در جامعه زیاد است. استان در زمینه های رشته های مختلف فارغ التحصیلان زیادی دارد ولی بدلیل عدم مهارت کافی از این ظرفیت نمیتوان در زمینه اشتغالزایی استفاده کرد.

 پیشنهاد جنابعالی  برای برون رفت از مشکلات عنوان شده در بخش کارآفرینی چیست؟

در زمینه اجرای صحیح قوانین از ظرفیت بانوان استفاده شود. بانوان جامعه انحراف از قوانین شان کمتر می باشد و میتوانیم از این ظرفیت در بدنه و ساختار مدیریتی و اجرایی جامعه استفاده کنیم. البته در برخی زمینه ها نیازمند به همکاری آقایان و بانوان می باشیم و به تنهایی نمی شود کار را پیش برد.

مدعی سازمان ها باشید در بحث تربیت نیروی سازمانی که دغدغه کارآفرینی و تعامل درست و قانونمند با بخش خصوصی و کارآفرینان را داشته باشند. تغییر نگرش باید در سطح نیروی سازمانی ادارات مختلف رخ دهد.

باید قبل از شروع مهارت آموزی، کارآموز از نظر ذهنی آمادگی کافی را پیدا کند. باید کارآموز قبل از شرکت در دوره های مهارت آموزی از نظر نگرشی تغییر کند.

بنده در کانون کارآفرینان پیشنهاد دادم که کارآفرینان صنعتی و خدماتی باید ظرفیت های سازمان آموزش فنی و حرفه ای را بشناسند. ما در کانون در خدمتتان هستیم.

سخن پایانی را بفرمایید

امروزه خوشحال کننده است که دانشجویان رشته های مختلف در کنار رشته تخصصی خود، تمایل دارند که در زمینه علم اقتصاد نیز اطلاعات کسب کنند. خوشحال کننده است که زیرساخت های اشتغال تغییر کرده است. در دنیای فناوری نوین، شتاب استارت آپ ها زیاد است پس باید زیرساخت های آن را تقویت کنیم.

باید صداسیما وارد کار شود تا الگوسازی صورت بگیرد.

باید نگرش ها تغییر کند. همه باید دست به دست هم دهیم و معضل بیکاری را حل کنیم.

کارآفرین ها به عنوان مدافع اقتصاد و معیشت معرفی شوند.

بنده به عنوان نماینده کانون کارآفرینان استان تمایل دارم که جلسات بیشتری بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای و کانون برگزار شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content