اخبار ملیاخبار

(ششم مرداد ماه 1400)علی اوسط هاشمی: بازآرایی نظام فنی و حرفه ای کشور یک ضرورت است / جهان به انقلاب در حوزه مهارت می اندیشد

علی اوسط هاشمی، رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در نشست خبری ششم مرداد؛ روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای، با بیان اینکه جهان در اندیشه انقلاب در حوزه مهارت است بر بازآرایی نظام آموزش فنی و حرفه ای ایران تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، در نشست خبری که به صورت وبیناری و حضوری، روز چهارشنبه 6 مرداد ماه سال جاری،  همزمان با  روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای در سالن مهارت سازمان برگزار شد، با بیان اینکه جهان در اندیشه انقلاب در حوزه مهارت است، بر بازآرایی نظام آموزش فنی و حرفه ای ایران تاکید کرد.

هاشمی با اشاره به نیاز کشور به بازآرایی نظام آموزش فنی و حرفه ای گفت: انقلاب در حوزه مهارت یک ضرورت جهانی است.

وی گفت: فاصله بین مدرک و مهارت در کشور زیاد است و بر این باوریم که نگاه ها را باید تغییر دهیم و به عواملی که ما را به وضعیت امروز رسانده است باید اندیشید و اگر قرار است اتفاق بزرگی را رقم بزنیم نیازمند اندیشه های بلند هستیم.

معاون وزیر تعاون گفت: مانع اصلی برای پذیرش فناوری های نو و افزایش بهره وری، فقدان مهارت است و باید توجه به «ارزش مهارت» و کارآمدی انسان در جامعه قوت یابد.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: یکپارچگی در نظام آموزشی کشور بر اساس سنجش وصلاحیت حرفه ای امری ضروری است.

هاشمی همچنین گفت: اگر به «جریان سازی مهارت» می اندیشیم لازمه اش این است که نخست مهارت را در نگاه مردم جاری وساری کنیم.

وی افزود: نگرش به مهارت باید تخصصی باشد و این امر منوط به «جامعه محور کردن مهارت»، توسعه شرکا و توسعه دید مردم است.

هاشمی همچنین با تاکید بر لزوم «مطالبه گری در حوزه مهارت» گفت: هم افزایی فکری، فنی ، تجهیزاتی و مدیریتی ابزاری برای توسعه مهارت، ارتباط و گفتگو در کشور است.

هاشمی در ادامه با اشاره به تاثیر بی بدیل رسانه ها بر افکار عمومی گفت: باید «صدای مهارت» باشیم، به تریبون ها و صداهای بلند به گستره ایران نیازمندیم.

معاون وزیر تعاون گفت: سنجش مهارت از وظایف حاکمیت است، چارچوب نظام صلاحیت حرفه ای جمهوری اسلامی ایران در روزهای پایانی دولت دوازدهم تصویب و نهادینه خواهد شد و این یک اتفاق مهم در حوزه مهارت آموزی است.

علی اوسط هاشمی گفت: در سال گذشته 2 هزار استاندارد مهارتی توسط سازمان تدوین و بازنگری شد و برای سال جاری، 1500 استاندارد در دست تدوین داریم که به زودی از آن ها رونمایی خواهیم کرد.

وی در این رابطه افزود: استانداردهای جدید، شریک محور، بازار محور و صنف محور هستند و روند تدوین استانداردهای آموزشی تغییر کرده است.

علی اوسط هاشمی همچنین با اشاره به افتتاح نوزدهمین مسابقات ملی مهارت در 9 مرداد ماه سال جاری گفت: دبیرخانه مسابقات را در قامت ملی با نقش آفرینی دستگاه هایی مانند وزارت علوم، آموزش و پرورش پایه گذاری کرده ایم.

وی افزود: در چهل و ششمین دوره از مسابقات جهانی مهارت که در کشور چین برگزار خواهد شد، با 33 شرکت کننده حضور خواهیم داشت و این در حالی است که در دور پیشین با 11 نفر در مسابقات شرکت کردیم.

علی اوسط هاشمی با اشاره به نقش آفرینی «مربیان آموزش فنی و حرفه ای» گفت: نقش مربیان مهارتی، کمتر از اساتید دانشگاه نیست و باید این موضوع  در نگاه مدیران کشور اصلاح شود.

وی با بیان اینکه  تا سال گذشته تنها 17 دپارتمان تخصصی در مرکز تربیت مربی این سازمان وجود داشت، گفت: در حال حاضر با حمایت استاندارها، دپارتمان ها و مراکز تخصصی مهارت آموزی را در تمام استان ها برنامه ریزی کرده ایم.

در ادامه علیرضا حاتم زاده، معاون آموزش سازمان، در پاسخ به سوال خبرنگاران گفت: در دو سال اخیر بیش از 70 درصد آموزش های ارائه شده به صورت مشارکتی بوده است.

حاتم زاده همجنین گفت: با الگو برداری از مدل آموزشی کشور آلمان، آموزش های دو گانه ( آموزش همزمان در محیط کار و کارگاه آموزشی) را برنامه ریزی و اجرایی کرده ایم و با پای کار آوردن بنگاه های تولیدی و اقتصادی، میزان تاثیرگذاری آموزش ها را افزایش دادیم.

وی همچنین گفت: در حوزه آموزش های مجازی والکترونیکی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای با اندکی تامل و تفکر سامانه ای را با 3000 محتوای اکترونیکی ایجاد و در اختیار مخاطبان سازمان قرارداده است.

در ادامه ناهید مسلمی، معاون پژوهش، برنامه ریزی وسنجش مهارت، گفت: استانداردسازی و برنامه ریزی آموزشی براساس تحولات فناوری، باید پایه و اساس آموزش های مهارتی قرار گیرد.

وی گفت: تغییرات تکنولوژی و فناوری به جابجایی افقی نیروی کار می انجامد و استانداردهای جدید با مشارکت صاحبان بنگاه  ها و مشاغل تدوین می شود.

در ادامه این نشست خبری، حسین فیروزی، معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان گفت: از سال 1394 به دلیل تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس از محل منابع سازمان، سازمان با محدودیت منابع رو به رو بود.

وی گفت: بودجه سازمان در گذشته نا کافی اما در 2 سال اخیر ترمیم شده است و در بودجه سال 1400، با رایزنی های صورت گرفته، اعتبارات تملک دارایی تغییر قابل ملاحظه ای نسبت به گذشته دارد.

در ادامه رضا باجولوند، رئیس مرکز تربیت مربی و پژوهش های فی و حرفه ای گفت: از فروردین 1399، آموزش های مرکز به صورت مجازی بوده است و نقش آموزشی مربیان از طریق سیمای جمهوری اسلامی ایران، افزایش یافته است

وی همچنین اعلام کرد: تربیت استادکاران مهارتی را در مرکز پیگیری کردیم و در واقع استادکار یک مربی خوب است.

باجولوند همچنین گفت: بسترهای مهارت نرم مربیان و راهنمای کارآموزی آماده شده است.

در این نشست خبری که به صورت وبیناری و حضوری برگزار شد، همچنین هدایت‌الله جمالی‌پور، استاندار قزوین، ضمن تبریک فرارسیدن ششم مرداد، روز ملی کارآفرینی و آموزش های فنی و حرفه ای، به ایراد سخنرانی پرداخت.

خاطرنشان می سازد مدیران کل و مسئولین روابط عمومی استان ها از طریق وبیناری در این نشست حضور داشتند.

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content