اخبار ویژهاخبار

علی اوسط هاشمی : ۱۰ درصد جمعیت لرستان می‌تواند زیر چتر مهارت برود

علی اوسط هاشمی گفت: در استان لرستان با جمعیت یک میلیون و 800 هزار نفری می توانیم بین 5 تا 10 درصد جمعیت را زیر چتر مهارت ببریم.

علی اوسط هاشمی در دیدار با نماینده ولی فقیه در لرستان، افزود: باید ارزش کار مهارت را قوت بخشید و ما میتوانیم استان لرستان را با جمعیت یک میلیون و 800 هزار نفری بین 5 تا 10 درصد این جمعیت را زیر چتر مهارت ببریم.

وی بیان کرد: سازمان فنی حرفه ی کشور جمعیتی بالغ بر 20 میلیون نفر دارد که در حوزه کار و کسب و کار در حال تلاش هستند و سالیانه اگر بین 750 هزار تا یک میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی داشته باشیم، خوشبینانه 50 هزار نفر آنها جذب موقعیت‌های مملکتی می شوند و مابقی در سایر بخش ها برای آنها باید به فکر کسب موقعیت بود.

معاون وزیر و رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور ادامه داد: کسرت و تنوع در بخش تولید در بازار وجود دارد و این می‌تواند ارزش و قداست کار را به یک نوعی نشان دهد که اگر فرهنگ کار و تلاش و جدیت در کسب موقعیت در جامعه جا بیفتد آن گاه ارزش آن جامعه خودنمایی کند  و می تواند دغدغه اصلی جامعه که همان موضوع بیکاری است اشتغال را از طریق مهارت برای آن یک نسخه هایی را داشته باشد.

وی تصریح کرد:  سازمان فنی و حرفه ای نزدیک به نیم قرن سابقه دارد و با تجمیع چند سازمان کوچک سازمان فنی و حرفه ای شکل گرفته و خوشبختانه به برکت جمهوری اسلامی 90% داشته هایمان در دوران انقلاب است.

اوسط هاشمی اظهار کرد: بالغ بر 600 مرکز ثابت در سطح کشور، 5400 کارگاه در سطح سوله های بزرگ که هر کدام از آنها در هر استان به اقتضای نیاز آن استان به آموزش در رشته های مختلف می پردازند و یک مرکز بزرگ تحت عنوان مرکز مربی در تهران می باشد که مربی را در حوزه مهارت برای کشور تربیت می‌کند.

وی ادامه داد:  مهارت سهم آن در جامعه هنوز منطبق با نیاز ملی از اهمیت ویژه ای برخوردار نشده چون ریل‌گذاری ماهم به سمت بودن و حوزه دانش بوده و کاهش نرخ بی سوادی و توجه به سواد را موجب افتخار می‌دانیم،با نگاه توأم به حقارت به مهارت نمی شود آینده نویدبخش را انتظار داشت.

این مسئول خاطر نشان کرد: 7 استان از جمله لرستان پایه ضعیف مهارت دارند و  نرخ بیکاری و مهاجرت در این  استانها زیاد است که این استان ها جزء اولویت برنامه های سال جاری ما می باشند و توجه به استان‌هایی که پایه کشاورزی و عشایری خوبی هم داشته باشند  که تاحدودی ما از آنها غافل بوده ایم.

وی گفت:  امروزه جهت گیری خودمان در سازمان آموزش فنی حرفه ای معطوف به سه بخش است واستان های مثل لرستان،کرمانشاه، کردستان و ایلام که پایه‌های مهارت تا حدود ضعیفی دارند و سرمایه‌گذاری در این استان‌ها نسبت به جاهای دیگر کمتر است  باید توجه بیشتری شود که اگر بستر برای جذب سرمایه گذار فراهم شود هیچ نیروی با مهارت، بیکار نخواهد ماند و تفاوت مدرک و مهارت این است که فرد ماهر به استعداد و قابلیت خود با تقاضای بازار روبرو خواهد شد و می تواند به آینده خود خوشبین باشد.

هاشمی اذعان کرد: در سطح کشور 5400 استاندارد برای 5400 حرفه وجود دارد که از 65 گروه شغلی در 4 خوشه‌ی صنعت کشاورزی فرهنگ و هنر و خدمات شکل می گیرند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + پانزده =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content