معرفی اداره کل

فروردین 15, 1399

لرستان دیار فلک الافلاک و لاله های واژگون ، سرزمین مفرغ ، سرای دلنشین نی لبکها و سرزمین آبشارهای زلال و پاک و جایگاه دلاور مردان و شیر زنانی است که در طول تاریخ، رشادت ها و از جان گذشتن هایشان زبانزد عام و خاص بوده و هست.

ما از تبارآن شیر مردانی هستیم که هشت سال مردانه در برابر تهاجم و تجاوز استکبار ایستادند و چنان رشادت هایی از خود نشان دادند که رهبر معظم انقلاب اسلامی در وصف ایشان فرمودند:  ” رزم فرزندان لر به جای آنکه شنیدنی باشد دیدنی است”.

استان لرستان با مساحتی در حدود 306, 28 کیلومتر مربع در ناحیه جنوب غربی ایران قرار گرفته است که 1/7 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری سال 1390 دارای 10 شهرستان 23 شهر و 27 بخش و 84 دهستان و 23 نقطه شهری و حدود 3000 روستا می باشد.

استان لرستان براساس آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 با رشد جمعیت 1/2 درصدی نسبت به سال 1385 دارای 1,754,243 نفر جمعیت بوده که معادل 3/2 جمعیت کل کشور می باشد.

استان لرستان دارای بیش از 800,00 هکتار اراضی کشاورزی قابل کشت می باشد که از این مقدار حدود 25 درصد آبی و 75 درصد دیم می باشد این در حالی است که 11 درصد آبهای جاری گذرا کشور که بالغ بر 12,500,000 متر مکعب می باشد در این استان است.

تاریخچه اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان

آموزش های فنی وحرفه ای مجموعه آموزش های عملی و علمی است که به منظور ایجاد مهارت و توانایی برای احراز شغل یا افزایش مهارت ارائه می شود و منجر به کسب گواهینامه می گردد. اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان فعالیت های خود را از سال 1369 آغاز و بر اساس مأموریت های محوله متولی آموزش های فنی و حرفه ای کوتاه مدت بوده که فعالیت خود را در دو بخش دولتی (مراکز) و بخش غیر دولتی (آموزشگاه های آزاد) سازماندهی نموده است.

در حال حاضر اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان با 17 مرکز ویژه آموزش برادران و خواهران و 37 مرکز سیار آموزشی مستقر در پادگان و ندامتگاه و 57 مرکز سیار شهری در بخش دولتی و 331 آموزشگاه آزاد در بخش خصوصی با 154 رشته آموزشی در قالب دوره های  1 تا 18 ماهه از طریق:

 1- آموزش در صنایع 2- آموزش ثابت بخش دولتی 3- آموزش در پادگان ها 4- آموزش در زندان ها 5- آموزشگاه های آزاد (بخش غیردولتی) که نسبت به تأمین و تربیت نیروی کار ماهر و نیمه ماهر مورد نیاز بخش های مختلف صنعتی، کشاورزی و خدمات کشور و ارتقاء فرهنگ فنی جامعه اقدام می کنند.

فضای آموزشی شامل کارگاه های آموزشی، کلاس ها، آزمایشگاه، فضای اداری و امکانات جانبی است که بر اساس ضوابط و مقررات به منظور ارتقاء مهارت تخصصی برای گروههای هدف ایجاد شده است و تحت پوشش سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور اداره می شود.

گروههای هدف در آموزش های فنی وحرفه ای در سطح استان شامل موارد زیر می باشد:

1-کارجویان 2- شاغلین (بنگاههای اقتصادی ،اتحادیه ها و اصناف و …) 3- دانشجویان وفارغ التحصیلان دانشگاهی 4- دانش آموزان 5- سربازان وظیفه 6- ساکنین مناطق محروم 7- گروههای در معرض آسیب (زنان سرپرست خانوار، کودکان کار و…) 8-زنان خانه دار 9- افراد دارای معلولیت 10-روستاییان و عشایر 11- زندانیان و خانواده های ایشان 12-معتادان بهبود یافته 13- آسیب دیدگان اجتماعی.

گروههای هدف پس از گذراندن دوره های اموزشی وارد مراحل دریافت گواهینامه صلاحیت شغلی به شرح ذیل می گردند :

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
Skip to content